Web Analytics

Yabancı uyruklu biri daire aldıktan sonra web tapuda dairesini nasıl görünür hale getirebilir?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan FatihEmlak
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Cevaplar Cevaplar 0
  • Görüntüleme Görüntüleme 1

FatihEmlak

Üye
1) İşlem güncellenmesi talebi:
Dün çok sayıda kimselerle istişare ettikten sonra hangi adımları izlemek gerektiğini öğrendim. Kıymetli bilgilerdir bir gün size de lazım olabilir.
Önce
buyuktur_ikon_10x14.png
ikili doğrulama yapılarak E-Devlet üzerinden Web Tapuya girilir. (Artık web tapuya "yabancı uyruklu" kısmından girmeye gerek yok)
Sonra
buyuktur_ikon_10x14.png
"Tapu işlemleri"
buyuktur_ikon_10x14.png
"Diğer işlemler için tıklayınız" seçilecek ve işlem açıklaması kısmına: "Yabacı uyrukluyken satın aldığım müdürlüğünüzde adıma kayıtlı bulunan "gayrimenkulümün/gayrimenkullerimin" Türk vatandaşlığına geçtiğim için, tapu ve kimlik bilgilerimin güncellenmesini talep ediyorum" yazılacak ya da siz nasıl tarif ederseniz.
Sonra
buyuktur_ikon_10x14.png
Diğer sayfada yer alan "açıklama" kısmına Gayrimenkulün tapu bilgilerini, kişiye ait kimlik bilgilerini girilecek,
Tapu müdürlüğü ve işlem bilgileri seçilecek
Ve son sayfada "pasaport, yeni TC kimliği ve Tapu fotokopisi" yüklenerek işlem tamamlanacak.

2) Temlik kaldırılması talebi:
Yabancılar Türkiye'den bir gayrimenkul edindiklerinde, taşınmaz üzerine 3 yıllık satılamaz kaydı konulmaktadır. Bu kaydın kaldırılması için ilk adımdan sonra tekrar web tapu uygulamasına girilip "Temlik" talebinde bulunulur. Yine talepte "Gayrimenkulü satın aldıktan sonra 3 yılı doldurduğum için gayrimenkulümün üzerindeki "satılamaz" kaydını temlik etmek istiyorum" açıklamasıyla talep oluşturulur.

3) Satılmak isteniyorsa artık satış başvurusunda bulunulabilir.
Tapu işlemlerini hiç bilmeyenler ya da çok ayrıntılı olarak öğrenmek isteyenler için aşağıdaki sayfa takip edilebilir..

logo.gif

Bu konuyu görüntüleyenler

Geri