Web Analytics
Türkiye'nin Emlak Forumu!

Yedek Vasiyet Alacaklısı Atama

Mehmet

Admin
Aldığı Beğeni
19
Alelade ikameli vasiyet alacaklısı atamasında yani yedek vasiyet alacaklısı atamasında da mantık aynıdır çünkü gördüğünüz gibi Medeni Kanun madde 520’nin 2. fıkrası diyor ki, bu kural belirli mal bırakmada da uygulanır. Yani “A benim vasiyet alacaklımdır, ona bir taşınmazımı veya taşınırımı bağışlıyorum, ona bir taşınmazımı vasiyet ediyorum ama ölümümde benden önce öldüğü için A vasiyet alacaklısı olamazsa o zaman B’yi vasiyet alacaklısı olarak atıyorum.” diyebilir. Aynı şekilde, “A’yı vasiyet alacaklısı olarak atıyorum, ona taşınmazımı veya taşınırımı vasiyet ettim veya ona bir alacak vasiyetinde bulunuyorum; o benim ölümümde vasiyet alacağını reddettiği için vasiyet alacaklısı sıfatını kazanamazsa onun yerine B vasiyet alacaklısı olsun.” diyebilir. Bunun gibi yedek vasiyet alacaklısı atama olgusunun içerisinde başka birtakım sebepler de öngörebilir ve kişiyi yedek vasiyet alacaklısı olarak atayabilir.

Yedek mirasçı atamada kullandığımız terimler, “asıl mirasçı” ve “yedek mirasçıdır”. “Bay A’yı mirasçı olarak atıyorum. A benim ölümümde sağ değilse o zaman Bay B mirasçım olsun.” A asıl mirasçı, B yedek mirasçıdır. “Bay A’yı vasiyet alacaklısı olarak atıyorum, o benim taşınmazımın sahibi olsun. Bay A benim ölümümde eğer vasiyet alacaklısı sıfatını kazanamazsa örneğin benden önce öldüğü için o zaman Bay B’yi vasiyet alacaklısı olarak belirliyorum.” Yani asıl mirasçı ve yedek mirasçı terimimiz vardır. Aynı zamanda, asıl vasiyet alacaklısı ve yedek vasiyet alacaklısı terimimiz vardır.

Aslında gördüğünüz gibi bunlar özel birtakım ölüme bağlı tasarruflar değildir. Mirasçı atanmasının veya musaleh atanmasının yani vasiyet alacaklısı atanmasının çeşitli şekillerde karşımıza çıkması olarak nitelendirilmelidirler.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler