Web Analytics

Miras İşlemleri Vasiyetçinin Son Arzuların Açıklaması

Mehmet

Admin
Medeni Kanunumuzun “Sözlü vasiyet” kenar başlığını taşıyan 539. maddesini ele alacağız. a. Son arzularını anlatma, madde 539 b. Belgeleme, madde 540. Yani kişi son arzularını tanıklara anlatacak, tanıklar da bunu belgeleyecekler. Belgelerken de iki yöntem var. Biri, kişinin son arzularını kâğıda dökerek vakit geçirmeksizin mahkemeye götürmektir. Diğeri de kişinin son arzularına yazıya dökmeden yine vakit geçirmeksizin doğrudan doğruya mahkemeye müracaat etmektir.

Medeni Kanun, 539. maddenin 1. fıkrasında diyor ki:

“Mirasbırakan; yakın ölüm tehlikesi, ulaşımın kesilmesi, hastalık, savaş gibi olağanüstü durumlar yüzünden resmi veya el yazılı vasiyetname yapamıyorsa, sözlü vasiyet yoluna başvurabilir.”

İki tane şarttan bahsetmiştim. Olağanüstü durum olacaktı ve bu olağanüstü durum sebebiyle kişi resmi vasiyetname veya el yazılı vasiyetname yapamaz halde olacaktı.

Medeni Kanun, 539. maddenin 1. fıkrasında birtakım olağanüstü durumları sayıyor. Bu olağanüstü durumları sınırlı sayıda saymıyor. Nereden çıkarıyorum? Medeni Kanunun ifadesinden çıkarıyorum: Savaş “gibi” olağanüstü durumlar diyor. Dolayısıyla saydığı durumlar sınırlı sayıda değil.

Bu konuyu görüntüleyenler

Geri