Web Analytics
Türkiye'nin Emlak Forumu!

Sözleşmede Hasar

Mehmet

Admin
Aldığı Beğeni
19
Sözleşmenin yapılmasından satım konusu malın teslimine kadar geçen sürede, satıcının elinde olmayan nedenlerle malın ya tümü ile yok olması yada değerini azaltacak derecede kötüleşmesi ve zarara uğraması ve bu nedenle de satım konusu malın alıcıya teslim edilmesinin olanaksız hale gelmesi ya da kararlaştırılandan daha az değerde bir malın teslim edilmesidir. BK 183.halin icabından veya hususi şartlardan mütevellit istisnalar durumunda ,satılan şeyin yararı ve hasarı sözleşmenin yapıldığı andan itibaren alıcıya geçer. Buradan anlaşılacağı üzere satım konusu mala ilişkin olarak doğacak yarar ve zararlar, sözleşmenin kurulduğu anda alıcıya geçer. Sözleşme yapıldığı sırada mal teslim edilmemiş olsa bile kural budur. Buna göre sözleşme yapıldıktan sonra ve fakat mal alıcıya teslim edilmeden önce mal telef olsa yada kötüleşse bile, buna alıcı katlanmak zorundadır. Bu kuralın uygulanabilmesi için satıcının kusurlu olmaması gerekir. Satıcı kusurlu ise artık bundan alıcı değil satıcı sorumlu olacaktır. Ancak bu kural emredici bir kural olmadığından taraflar bu kuralın tersini yani teslimden önce zararın alıcıya geçmeyeceğini kararlaştırabilirler. Bu kuralın uygulanabilmesi için satım konusu malın ferdileştirilmesi gerekir. Hasar, mala arız olan ve onun kırılması, bozulması, kötüleşmesi, telef olması gibi zararlı sonuçlar yaratan zararlı halleri ifade eder, Dar anlamda hasar: sadece borç ilişkileri açısından kullanılan ve borcun doğumu ile ifası arasında geçen devrede edimin borçluya isnad olunamayan haller dolayısıyla(kusursuz olarak) imkansızlaşması sonucunda ortaya çıkan ve taraflardan birini veya her ikisini tehdit eden bir tehlikeyi anlatmak için kullanılır. Satım sözleşmesinde bu tehlike, satıcı yönündenkendi borcundan kurtulmakla beraber “semeni talep hakkını kaybetmek”, alıcı yönünden ise, satılanı hiç veya sözleşmeye uygun olarak elde edememesine rağmen bedelini ödemek ve dolayısıyla “satılandan veya mukabil edadan yoksun kalmak” şeklinde belirir. Bu çeşit hasara borca ilişkin hasar denir.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler