Web Analytics

Miras İşlemleri Tazminat

Mehmet

Admin
Medeni Kanunun 543. maddesinin 2. fıkrasında tazminata ilişkin düzenleme var, o nedir?

“Kaza sonucunda veya üçüncü kişinin kusuruyla yok olan ve içeriğinin aynen ve tamamen belirlenmesine olanak bulunmayan vasiyetname hükümsüz kalır. Tazminat isteme hakkı saklıdır.”

Eğer vasiyetname bir haksız fiil sonucu yok edildiyse, üçüncü kişinin hukuka aykırı eylemi sonucu yok edildiyse o zaman o kişiye karşı bir tazminat davası açılabilir. Peki, zarara uğradığını iddia eden kişi kural olarak neyi talep edecektir? O vasiyetnameyle bana muayyen mal vasiyeti yapılmıştı, o vasiyetnameyle ben mirasçı atanmıştım zararlarımın giderilmesini istiyorum mu diyecek? Zaten bunları ispat etseydi vasiyetname ayakta kalacaktı, ispat edemediği için haksız fiil failinden ancak bir tazminat talep edebilecek. Haksız fiil failinden kural olarak neyi talep edebilir? O vasiyetnamenin içeriğinin saptanması için yaptığı masrafları talep edebilir. Örneğin, açtığı davanın masraflarını talep edebilir. Bunun ötesinde başka bir zarar kalemini talep edemez diyoruz. İstenecek tazminat için zararın ispatı şarttır. Zararı ispat edemediği için sadece ve sadece neyi talep edecektir? İçeriğinin tespiti için yaptığı masrafları, örneğin açtığı davanın masraflarını talep edecektir

Bu konuyu görüntüleyenler

Geri