Web Analytics

Miras İşlemleri Düzenlemeye Katılma Yasağı

Mehmet

Admin
Resmi vasiyetnamede tanıklık yapabilecek kişiler için birtakım şartlarımız vardı. Kanun koyucu, sözlü vasiyetnamede de bir tanesi hariç aynı şartları arıyor. TMK m. 539/f.3 diyor ki:

“Resmi vasiyetname düzenlenmesinde okur yazar olma koşulu dışında, tanıklara ilişkin yasaklar, sözlü vasiyetteki tanıklar için de geçerlidir.”

Hatırlayacağınız üzere, fiil ehliyeti bulunmayanlar tanık olamaz. Bir ceza mahkemesi kararıyla kamu hizmetlerinden yasaklı kişiler tanık olamazlar. Birtakım başka detaylar da vardı, onları söylemiştik. Bu anlamda kanun koyucu diyor ki, resmi vasiyetnamedeki tanıklara ilişkin kurallar sözlü vasiyetnamede de aranır, sadece tanıkların okur yazar olması şartını aramıyorum, diyor. Nedenini de gerekçede şöyle kaleme almış kanun koyucu, diyor ki, sözlü vasiyetname zaten çok istisnai durumlarda söz konusu olabiliyor. Örneğin, okuma yazma bilmeyen bir kişi bir dağ köyünde ulaşımın kesilmesi nedeniyle sözlü vasiyetname yapmak zorunda kalıyor. Yanındakiler de okuma yazma bilmiyorlarsa o zaman sözlü vasiyetname yapılması neredeyse imkânsızlaşacak hale geliyor. Dolayısıyla ben tanıkların okur yazar olması şartını aramıyorum diyor.

Bu konuyu görüntüleyenler

Geri