Web Analytics
Türkiye'nin Emlak Forumu!

İvazsız Mirastan Feragat Sözleşmesi

Mehmet

Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
38,316
Çözümler
6
Aldığı Beğeni
19
Konum
Kocaeli
Mirastan feragat sözleşmesiyle ilgili bir diğer ayrımımız da ivazlı ve ivazsız mirastan feragat sözleşmesidir.

İvazsız mirastan feragat sözleşmesinde, adı üzerinde karşılıksız mirastan feragat sözleşmesinde, feragat eden herhangi bir karşılık, herhangi bir ivaz elde etmez. Bir diğer söyleyişle, onun feragatini sağlayan, onun feragatini kabul eden, onu feragate sevk eden taraf herhangi bir sağlararası ivaz borcu altına girmez. Örneğin, bir taşınırın mülkiyetini, bir taşınmazın mülkiyetini veya bir miktar parayı devretmek yükümlülüğü altında olmaz.

İvazlı mirastan feragat sözleşmesinde, adı üzerinde karşılıklı bir feragat sözleşmesinde ise feragat eden bu feragatinin karşılığında bir malvarlığı değeri elde eder. Örneğin, bir menkul veya gayrimenkul malın mülkiyetinin nakli, bir alacak hakkının kendisine devri, bir miktar paranın kendisine ödenmesi gibi malvarlığı değerleri elde eder. Yani kişi sağlararası bir edim karşılığında mirastan feragat eder.

Sağlararası ivaz borcu altına giren de diğer tarafın feragatini kabul eden, onun mirastan feragat etmesini sağlayan, ölüme bağlı tasarrufta bulunan taraftır.

İvazsız feragat ile ivazlı feragat arasında önemli bir fark vardır. İvazsız feragat, feragat edenin altsoyunu etkilemez, altsoyun mirasçılık sıfatını ortadan kaldırmaz. Hâlbuki ivazlı feragat, aksi feragat sözleşmesinde veya ayrıca ek bir sözleşmede kararlaştırılmadığı müddetçe feragat edenin altsoyunu da etkiler; altsoyun mirasçılık sıfatını da ortadan kaldırır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Mesajlar

Üst