Web Analytics

Bir Kanuni Mirasçının Mirasçı Atanması

Mehmet

Admin
Bir kişi kendi kanuni mirasçısını da mirasçı atayabilir mi? Evet, atayabilir. Şöyle bir örnek düşünelim: Bay M’nin iki evladı vardır: Ç1 ve Ç2. Bunların normal şartlar altında miras payları 1/2, 1/2’dir. Peki çocukların saklı payları ne kadardır? Yasal miras paylarının yarısı kadardır. Yani örneğin Ç1 bu terekeden 1/4 hakka kavuştuğunda aslında saklı payının tamamını almış olur. Dolayısıyla artık bir tenkis davası açması söz konusu olamaz çünkü onun saklı payı, yasal miras payının yarısıdır. Dolayısıyla, Ç1’in yasal miras payından artan ne vardır? Bir 1/4 vardır. Acaba Bay M, bu 1/4’ün Ç2’ye ait olmasını isteyebilir mi? Yaptığı ölüme bağlı tasarrufta; sevgili evladım Ç1 sadece saklı payını alsın, diğer evladım Ç2 ise hem miras payını alsın hem de diğerinden arta kalan ve benim tasarruf nisabıma giren 1/4’ü alsın diyebilir mi? Diyebilir.

Baktığınız zaman, Ç2’nin 1/4 oranında mirasçı atandığını söyleyebilirsiniz, yanlış olmaz. Fakat aslında eninde sonunda olan, bir yasal mirasçının miras payının artırılmasıdır. Evet, diyebilirsiniz ki Ç2, 1/4 oranında mirasçı atanmıştır ama bu örnekte eninde sonunda olan Ç2’nin 1/2 miras payı alacakken şimdi 1/2 + 1/4 miras payı almasıdır.

Bu konuyu görüntüleyenler

Geri