Web Analytics

634 sayılı kat mülkiyeti kanunu

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Mehmet
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Cevaplar Cevaplar 0
  • Görüntüleme Görüntüleme 106

Mehmet

Admin
634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu hakkında temel bilgiler. Kanunun tanımı, kat irtifakı farkı, ortak alan kullanımı, yönetim planı, toplantı ve aidat konuları.
634 sayılı Kanun Nedir?

634 sayılı Kanun, 1965 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu’nun bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu kanun, kat mülkiyetine ilişkin hükümleri içermektedir. Kat mülkiyeti, bir taşınmazın mülkiyetinin birden fazla kişiye ait olması durumunu ifade etmektedir. Bu durum özellikle apartman, site gibi çok katlı yapıların ortak kullanım alanlarının düzenlenmesi ve yönetilmesi için önem taşımaktadır.

634 sayılı Kanun, kat maliklerinin hak ve sorumluluklarını belirlemekte ve birlikte kullanılan alanlarla ilgili düzenlemeler içermektedir. Kanun, kat maliklerinin yönetim planı hazırlamalarını, mülkiyet payları oranında giderlere katılımlarını, ortak giderleri paylaşmalarını ve toplantılar yaparak karar almalarını düzenlemektedir.

Kat malikleri arasında oluşabilecek anlaşmazlıkların çözümüne ilişkin hükümler de 634 sayılı Kanun‘da yer almaktadır. Bu sayede ortak yaşam alanlarında çıkabilecek sorunları çözmek ve düzeni sağlamak amacıyla kanun koyucu tarafından çeşitli düzenlemeler getirilmiştir.

Bu kanun, kat mülkiyeti ile ilgili olarak hak ve yükümlülükleri düzenlemesi nedeniyle kat malikleri için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, 634 sayılı Kanun‘un hükümlerine uygun bir şekilde hareket etmek, ortak yaşam alanlarında huzur ve düzenin sağlanması açısından oldukça önemlidir.
Kat Mülkiyeti Tanımı

Kat Mülkiyeti, bir apartmanın veya sitenin, bağımsız bölümleri üzerinde kurulan bir mülkiyet hakkıdır. Bu bağımsız bölümler, daire, dükkan, ofis gibi farklı kullanım amaçlarına sahip olabilir. Her bir bağımsız bölüm, kendi maliki tarafından kullanılır ve diğer bağımsız bölümlerin sahipleriyle birlikte ortak yerlerin kullanımına da sahiptir.

Kat Mülkiyeti Kanunu, bu hakların ve sorumluluklarının düzenlendiği yasal bir çerçeve sunar. Kat malikleri, ortak mülkiyete sahip oldukları alanların yönetimi, bakımı, korunması ve paylaşımı gibi konularda bu kanuna göre hareket etmek zorundadır.

Kat Mülkiyeti kapsamında oluşturulan Yönetim Planı, binaların ve sitelerin ortak alanlarının kullanımı, bakımı ve giderlerin paylaşımı gibi konuları detaylı bir şekilde düzenler. Kat malikleri, bu plana göre hareket ederek, ortak yaşam alanlarını sağlıklı ve düzenli bir şekilde kullanabilirler.

Ortak alanları korumak, yönetmek ve düzenlemekle ilgili kararlar, kat maliklerinin yapacakları toplantılar ve alacakları kararlarla belirlenir. Aidat ve gider paylaşımı da bu toplantılarda belirlenerek, ortak masrafların eşit bir şekilde paylaşılması sağlanır.
Kat İrtifakı Farkı

Kat irtifakı, binaların inşa edilmesi esnasında yapı ruhsatının alınması sırasında uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde bina inşaatına başlanmadan önce arsa sahibi ve mülk sahibi arasında yapılan anlaşma sonucunda bina inşaatı tamamlandıktan sonra binaların kat mülkiyeti kurulması gerekmektedir. Kat irtifakı, sadece inşaat aşamasında mevcut olan bir durumdur ve bina tamamlandıktan sonra bu aşama sona erer.

Kat mülkiyeti ise, bina tamamlandıktan sonra, tapu dairelerinde binaların kat mülkiyetine çevrilmesi işlemidir. Bu aşamada binaların bağımsız bölümleri tapuda ayrı ayrı maliklerine tescil edilir. Kat mülkiyeti, kat irtifakının tamamlanmasından sonra devreye girer.

Kat irtifakı ile kat mülkiyeti arasındaki farklar şunlardır:

1. Kat irtifakı, inşaat aşamasında tapuda yapılan bir kayıttır. Kat mülkiyeti ise inşaat tamamlandıktan sonra binaların tapuda tescil edilmesi işlemidir.

2. Kat irtifakı, bağımsız bölümlerin tapuda ayrı maliklere tescil edilmesi aşamasıdır. Kat mülkiyeti ise bu bağımsız bölümlerin tapuda maliklerine ayrılmasını ifade eder.
Ortak Alan Kullanımı

Ortak Alan Kullanımı

Ortak Alan Kullanımı kat maliklerinin en çok karşılaştığı konulardan biridir. Kat mülkiyeti kanunu gereği, bina içerisindeki ortak alanların kullanımı konusunda belirli kurallar bulunmaktadır. Ortak alan kullanımı, her kat malikinin ortak alanlara eşit haklara sahip olduğunu ve bu alanları istediği gibi kullanamayacağını belirtmektedir.

Ortak alan kullanımının belirlenmesi için yönetim planı içerisinde detaylı bir şekilde belirtilen kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar bina sakinlerinin birlikte yaşamlarını sürdürebilmeleri için oldukça önemlidir. Ortak alan kullanımı konusunda karşılıklı hoşgörü ve saygı, bina sakinlerinin huzurlu bir şekilde bir arada yaşamalarını sağlar. Bu nedenle ortak alanlara ilişkin kurallara uyulması büyük önem taşır.

Kat malikleri, ortak alanları kendilerininmiş gibi kullanamazlar. Ortak alanlarda evcil hayvan gezdirme, gürültü yapma, ortak eşya kullanımı gibi konularda tüm sakinlerin hoşnut olduğu şekilde davranmak zorundadırlar. Bu kurallara uyulmaması durumunda diğer sakinlerin rahatsız olmalarına sebep olacak davranışlar, yönetim kurulu tarafından uyarı ve cezai işlemlerle sonuçlanabilir.

Ortak alan kullanımı, kat malikleri arasında anlaşmazlık konusu olabilecek bir konu olduğundan, bu konuda alınacak kararlarda adil bir şekilde hareket edilmesi gerekir. Ortak alan kullanımına ilişkin alınacak kararlar, kat maliklerinin çoğunluğunun onayını aldıktan sonra uygulanabilir hale gelir. Bu nedenle ortak alan kullanımına yönelik kararlar alınırken, tüm sakinlerin fikirleri dikkate alınmalıdır.

Ortak alan kullanımı konusu, kat malikleri arasında uyumlu bir yaşam için oldukça önemlidir. Bu nedenle tüm sakinlerin ortak alanlara karşı duyarlı olmaları ve kurallara uyum sağlamaları, huzurlu bir yaşamın devam etmesini sağlar. Ortak alan kullanımı kurallarının belirlenmesi, uyulması ve gerektiğinde tüm sakinlerin katılımıyla değiştirilmesi, sağlıklı bir apartman yaşamı için büyük önem taşır.
Yönetim Planı Oluşturma

Yönetim planı oluşturma, bir bina veya site içerisindeki ortak kullanım alanlarının yönetimi için oldukça önemli bir adımdır. Bu plan, mülk sahipleri arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi, ortak alanların bakımı, onarımı ve yönetimi gibi konularda belirleyici olmaktadır. Yönetim planı, birlikte yaşamak zorunda olan farklı bireylerin hak ve sorumluluklarını düzenleyen bir belge olarak kabul edilmektedir.

Yönetim planı oluşturulurken, binanın ya da sitedeki ortak alanların nasıl kullanılacağı, bakım ve onarımının nasıl yapılacağı, giderlerin nasıl paylaşılacağı gibi konular detaylı bir şekilde ele alınmalıdır. Planın oluşturulması için tüm mülk sahiplerinin katılımı ve onayı gerekmektedir. Ayrıca planın güncellenmesi, değiştirilmesi gibi durumlarda da mülk sahiplerinin mutabakatı aranmaktadır.

Yönetim planı oluşturulurken, her mülk sahibinin haklarının ve sorumluluklarının korunması ve paylaşılan alanlardan en iyi şekilde faydalanabilmesi için adil ve dengeli bir şekilde hazırlanmalıdır. Ayrıca, planın uzun vadeli kullanımı göz önünde bulundurularak, gelecek nesillere de uygun bir şekilde devredilebilecek bir yapıda olması önemlidir.

Bununla birlikte, yönetim planı oluşturulurken, yasal düzenlemelere, kat mülkiyeti kanununa ve site içi yönetmeliklere uygunluk da dikkate alınmalıdır. Tüm bu unsurların göz önünde bulundurulduğu bir yönetim planı, mülk sahipleri arasında yaşanabilecek anlaşmazlıkları minimize etmekte ve ortak yaşamı daha düzenli ve uyumlu hale getirmektedir.
Toplantı ve Karar Alma Süreci

Toplantı ve karar alma süreci, kat maliklerinin ortak kararlar alabilmek ve yönetim planında belirtilen konuları görüşmek için düzenlediği toplantıları kapsar. Bu süreç, kat maliklerinin ortak yaşam alanlarını ve mülkiyetlerini yönetmek adına önemlidir. Toplantının yapılması için yönetici veya kat maliklerinden birinin talebi üzerine toplantı gün ve saatinin belirlenmesi gerekir. Toplantı davetiyesi, yönetici veya kat maliklerinden biri tarafından tüm kat maliklerine yazılı olarak en az 15 gün önceden gönderilmelidir. Toplantının nerede ve hangi konuların görüşüleceği gibi detaylar davetiyede belirtilmelidir. Toplantı tarihinde çoğunluğun sağlanamaması durumunda ikinci bir toplantı yapılabilir. Bu toplantı için çoğunluk aranmaz, kararlar oy çokluğu ile alınır.
Aidat ve Gider Paylaşımı

Aidat ve Gider Paylaşımı, bir apartman veya site gibi ortak alanların bulunduğu bir yapıda yaşayan kişilerin ortak giderleri karşılamak için yaptıkları ödemeleri ifade eder. Bu ödemeler genellikle aylık veya yıllık olarak yapılmaktadır ve her bir daire sahibi veya site sakininin belirli bir miktar ödeme yapması gerekmektedir.

Aidat ve gider paylaşımı, kat mülkiyeti kanunu kapsamında belirlenir ve herkesin adil bir şekilde paylaşması için belirli kurallara ve hesaplama yöntemlerine tabidir. Paylaşımın adil ve şeffaf bir şekilde yapılması, tüm sakinlerin memnuniyetini sağlamak adına oldukça önemlidir. Genellikle apartman veya site yönetimi tarafından belirlenen bu kurallar, tüm sakinlerin ödemelerini zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapmasını sağlar.

Aidat ve gider paylaşımı, genellikle binanın genel bakımı, temizliği, asansör bakımı, bahçe düzenlemesi, güvenlik hizmetleri gibi ortak giderleri kapsar. Bu giderlerin her bir daire sahibi veya site sakininin kullanımına göre belirlenmesi ve adil bir şekilde paylaşılması, kat mülkiyeti kanununun temel prensiplerinden biridir.

Aidat ve gider paylaşımının adaletli bir şekilde yapılabilmesi için, tüm sakinlerin katılımı ve destekleri oldukça önemlidir. Ayrıca, aidat ve gider paylaşımı konusunda çıkan anlaşmazlıkların çözümü için site veya apartman yönetimi ile yapılan toplantılar ve karar alma süreçleri oldukça önemlidir. Bu süreçlerde herkesin söz hakkına sahip olması, adil ve sağlıklı bir karar alınabilmesi için oldukça önemlidir.
Sık Sorulan Sorular

634 sayılı kat mülkiyeti kanunu nedir?

Kat Mülkiyeti Kanunu, bir binanın mülkiyet hakkının, bağımsız bölümler şeklinde ayrılmasını düzenleyen kanundur.

634 sayılı kat mülkiyeti kanunu ne zaman yürürlüğe girmiştir?

Bu kanun 4 Aralık 1965 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Kat malikleri kurulu nedir?

Kat malikleri kurulu, kat mülkiyeti olan yapılarda, kat maliklerinin alacağı kararları oybirliği veya çoğunluk ile almasını sağlamak için oluşturulan bir yönetim kuruludur.

Binanın ortak yerlerinin kullanımı nasıl düzenlenmiştir?

634 sayılı kanuna göre, bina ortak yerlerinin kullanımı kat malikleri kurulunun aldığı karara göre düzenlenir.

634 sayılı kat mülkiyeti kanununda yapılan değişiklikler nelerdir?

Bu kanunda en son 2018 yılında yapılan değişiklikle, çatı katı ve teras katı kullanımını düzenlemiştir.

Kat mülkiyeti tapu işlemleri nasıl yapılır?

Kat mülkiyeti tapu işlemleri, bağımsız bölümlerin tapu siciline tescil edilmesiyle yapılır.

634 sayılı kat mülkiyeti kanunu neleri düzenler?

Bu kanun, kat mülkiyeti kurulu oluşturulmasını, yönetimini, toplantılarını, giderlerin nasıl karşılanacağını ve bina ile ilgili diğer konuları detaylı bir şekilde düzenler.

Bu konuyu görüntüleyenler

Geri